MotoGP vs. Superbike ve Aralarındaki Farklar

0

Yiğit Top, birbiriyle sık sık karıştırılan ama temel düzeyde aralarında büyük farklar bulunan Superbike ve MotoGP organizasyonlarını motosikletler üzerinden karşılaştırdı.

Ortalama bir spor izleyicisi televizyondaki spor programlarını pek kaçırmaz. Ağırlıklı olarak futbolun konuşulduğu spor programlarında diğer sporlar da gündeme göre bazen uzun bazen de kısacık yer bulurlar.

2006’da Kenan Sofuoğlu’nun Supersport Dünya Şampiyonası serüveninin başlaması ile birlikte motosiklet sporları da ülkemiz medyasında kendisine yer bulmaya başladı.

Doyurucu haberlerin yanı sıra bazen istemsizce güldüğümüz haberler de olmuyor değildi. Şöyle düşünün, Euroleague ile ilgili bir haber veriyorsunuz, mesela Anadolu Efes- CSKA Moskova maçının haberini yayınlıyorsunuz ama görüntüde Boston Celtics- Miami Heat maçı var.

Fark eder mi? İkisi de basketbol zaten. Maalesef öyle değil, ligleri farklı, statüsü bambaşka. Motosiklette ise kaç kez Supersport haberinde MotoGP, MotoGP haberlerinde  BritishSuperbike görüntüleri izledik.

Bilen için tabii komik oluyor. Basketboldakinden farklı olan kısmı ise NBA’de oynanan top ile Euroleague topu çok da birbirinden farklı değildir. Ama Superbike ve MotoGP dediğin zaman ortak sadece 2 tekerlek, bir şasi, bir gidon, bir sürücü… Hadi dalıyoruz konuya.

Otomobilde Formula 1 ne ise, motosiklet dünyası için MotoGP de odur.Yiğit TopMotoGP… Motosiklet yarışlarının en üst noktası.

Tüm sürücülerin olmak için her şeylerini verebilecekleri bir alan. Otomobilde Formula 1 ne ise, motosiklet dünyası için MotoGP de odur.

En görkemli padok alanı, pırıl pırıl karenajlar, üst düzey ziyaretçiler, Hollywood ünlüleri ve çok büyük bir medya ilgisi. Dorna bu işi çok iyi bildiğini her zaman gösteriyor zaten.

MotoGP büyük ödül yarışları canlı yayınlarla dünyada en çok izlenen motorsporları müsabakaları arasında ilk üç içinde kendisine bir yer bularak milyonlarca doların döndüğü bir market halinde.

MotoGP’de kullanılan motosikletler hakkında söylenecek ilk şey asla ama asla caddede göremeyeceğinizdir.

Yiğit Top
Marc Márquez
Marc Márquez© Gold & Goose/Red Bull Content Pool

MotoGP de Superbike da Dorna tarafından organize edilen ve FIM’in birbirinden farklı iki regülasyon ile gerçekleştirdiği seriler.

MotoGP’yi F1’ e benzetmiştik ya, Superbike’ın da otomobil dünyasında karşılığı GT serileri. MotoGP’de bir seri üretim zorunluluğu bulunmuyor.

Takımlar, atölyelerinde kendilerinin FIM tarafından belirlenmiş kurallar dahilinde ürettiği “prototip” motosikletler ile yarışırken, Superbike Dünya Şampiyonası’nda kullanılan motosikletlerin bir homologasyon kuralı var.

Nedir homologasyon kısaca ondan da bahsedeyim, hem FIA’in hem de FIM’in yarışlarında (F1 ve MotoGP hariç) kullanılan araçların bir üretim alt sınırı ve bir kimlik kartı var.

Yani bir marka bir otomobil veya motosiklet ürettiği zaman yarıştırabilmek için federasyona bir başvuruda bulunuyor ve Federasyon belli kontrolleri yaptıktan ve seri üretimin sağlandığına emin olduktan sonra homologasyon fişini aktif ediyor.

MotoGP’de sınırlamalar çok daha az. Markalara daha büyük bir özgürlük sağlanıyor. Superbike’da ise seri üretim bazlı motosiklet ile oynanmasına çok daha az izin veriliyor.

Amaç burada günlük kullanımda olan ve son kullanıcının severek bindiği motosikletlerin neredeyse aynısının yarışlarını izletmek ve ilgiyi arttırmak.

MotoGP’de kullanılan prototipler de Superbike’daki bayiden alınma motosikletler de 1000 cc hacminde.

MotoGP’de silindir sayısı dört iken, Superbike’da üç veya dört silindir kullanabiliyorlar. Daha önceki yıllarda 2 silindir makine kullanan Ducati’nin 1200 cc’lik motorla yarışmasına izin verilmişti.

Şasilerde esneklik ibresi yine MotoGP’den yana, şasi için büyük bir sınırlama yok, aynı şekilde karbon fiber ve magnezyum jantlar da kullanılabiliyor.

Superbike’ta ise seri üretim şasinin üzerine karbon fiber ve titanyumu sınırlı bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Manuel Puccetti: “Türk sporcular, bizim ikinci ailemiz gibi oldular”

Paul Denning: “Toprak’ın gerçekten çok ama çok eşsiz bir sürüş stili var”

DTM Hakkında Bilmen Gereken 10 Şey

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir