Formula 1 dünya şampiyonasının bir sonraki turu olan ve 12-14 Kasım tarihleri arasında Interlagos’ta gerçekleşecek brezilya Grand Prix’sinde,

Geçen Temmuz ayında Silverstone’daki ilk ve Eylül ayında Monza’daki ikinci maçından sonra bu sezonun üçüncü Sprint Sıralama Yarışı hafta sonu yer alacak. Bu format F1’deki gösteriye eklemeyi amaçlamaktadır.

Sprint Sıralama Yarışı tam olarak ne elde etmek içindir, nasıl koşulacak ve klasik F1 yarış hafta sonu programı üzerinde nasıl bir etkisi vardır?

Bu haberi önceden yapmışyık fakat yeniden hatırlamakta fayda var. Birazdan hallederiz, ama önce bir tarih dersi.

Tarih öncesi zamanlarda, grid pozisyonlarına piyangoyla bile karar verildi, ancak dünya şampiyonasının başladığı 1950’den bu yana, en hızlı sürücü pole pozisyonundan başlama hakkı kazanan zamanlanmış seanslar kullanıldı.

Biçim yıllar içinde değişti: bir en iyi zaman sayımı ile iki oturum; ızgara yerine karar veren toplam süreye sahip iki oturum; sürücü seansı başına bir tur ve en son, üç bölümlü bir seans, ilk on atışla kalana kadar bir dizi sürücü elendi.

Ancak 2021 için, sporun organizatörleri, cumartesi günü etkili bir şekilde mini yarış şeklinde, pazar günkü olağan ana etkinliğin gridine karar veren bir yarış üçlüsünde radikal bir şekilde farklı bir şey denemeye karar verdi.

Neden? Liberty’nin F1’in dizginlerini ele aldığından beri yaptıklarının çoğunda olduğu gibi, asıl amaç taraftarlara daha iyi bir deneyim sunmak.

Başlangıç olarak, Cuma günü nihayet rekabet avantajına sahip olacak, çünkü Sprint Yarışı‘na katılma o gün, ücretsiz bir antrenman seansından sonra gerçekleşecek.

Daha sonra Cumartesi günü, Sprint Yarışı’ndan önce başka bir ücretsiz antrenman saati olacak, böylece taraftarlar formula 1 yarış başlangıcının tüm heyecanını alacak ve ardından yaklaşık yarım saat sürmesi gereken 100 km’lik bir yarış olacak.

Daha kısa bir mesafeden çalıştırılan sürücüler, pit stoplara gerek kalmadan baştan sona düz olacak.

Sürücüler Pazar günkü ana yarış için mümkün olan en iyi grid pozisyonunu güvence altına almak istediklerinden, ancak bir dönüş veya kaza ile şanslarını bozmadıklarından emin olmak isteyecekleri için büyüleyici bir gösteri.

Hiçbir şeyin değişmemesi gerektiğine inanan bir puristseniz, endişelenmeyin, çünkü Pazar hala hafta sonunun en önemli olayı. 

Sprint Eleme Yarışı’nagiden bir “gösteri” veya ulusal marş yoktur , birkaç puan dağıtılır – galibiyet için 3, ikinci için 2, üçüncü için 1 – ancak podyum töreni veya şampanya püskürtme yoktur, sadece parc ferme’de kazanana verilen küçük bir kupa, şu anda pole bakıcısına verilen minyatür Pirelli lastiği ile aynı çizgilerde.

Bu nedenle, lastik tahsisinden parc ferme kurallarına kadar nasıl yönetileceğine dair her yönü iyi düşünülmüşken, bu heyecan verici yeni girişimin nasıl görünmesi gerektiğinin çıplak kemikleri var.

Formula 1, son zamanlarda sportif düzenlemelerine karşı çok daha esnek bir tutum benimsedi ve bu durumda bile patronlar Sprint Sıralama Yarışı’nın şu an için sadece bir deneme olduğunu açıkça belirttiler.

İşe yararsa, daha sık görülebilir, ancak eşit olarak, işe yaramazsa, ilginç bir deney olarak bir kenara bırakılabilir.

POSTAKIMPUAN
1Mercedes478,5
2Red Bull Yarış Honda477,5
3Ferrari268,5
4McLaren Mercedes255
5Alp Renault106
6AlphaTauri Honda106
7Aston Martin Mercedes68
8Williams Mercedes23
9Alfa Romeo Yarış Ferrari11
10Haas Ferrari0

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Manuel Puccetti: “Türk sporcular, bizim ikinci ailemiz gibi oldular”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir