Kers Nedir?

0

Formula 1’i takip edenler ve ilgili olanlar için tanıdık gelecektir fakat bilmeyenler de olacaktır.

Formula 1’i takip edenler ve ilgili olanlar için tanıdık gelecektir fakat bilmeyenler de olacaktır. KERS, Kinetic Energy Recovery System’in İngilizce olarak kısaltılmış halidir. Türkçe’ye ise kinetik enerji geri dönüşüm sistemi olarak çevrilebilir.

Peki bu KERS nedir ne işe yarar?

En başta Formula 1’den bahsetik lakin bu sistem Formula 1’e özgü bir sistem değildir.Sistem motordan bağımsız olarak çalışır.Ana mantık ise frenleme esnasında oluşan enerjinin boşa gitmeden geri dönüşümünün sağlanmasıdır.Sistem amaç olarak fren yapıldığı anda oluşan momentumum elektrik enerjisine dönüştürülmesi ve bu enerjinin bataryalarda depolanmasını sağlar.Bu depolanan enerji de istenildiği zaman sürücü tarafından tekerleklere ekstra itme gücü olarak aktarılır.Bu şekilde bakınca çok basit gibi görünebilir ama bir o kadar da dahiyane bir fikirdir.

KERS sistemi aslında modifiye araçlara ve yarış oyunlarına aşina olanlar NOS sistemini hatırlatmış olabilir.Bu sistem de bir nevi NOS sistemine benzer bir sistem olarak aracın performansına etki ediyor.

KERS Nasıl Çalışır?

Bu sistemi aşina olduğumuz NOS sistemi ile karıştırmamak gerekir. KERS, arka tekerlekleri birbirine bağlayan ana milin ortasına yerleştirilen bir volanın frenleme sırasında oluşan dönme enerjisini CVT vites kutusu ile devrini artırır ve bunu dinamoya iletir.Bu dinamo ise elektrik enerjisini  bataryalara iletir ve burada istenildiği zaman kullanılması için depolar.İstenildiğinde tek tuş ile kullanılan bu sistem tuşa basıldığı andan itibaren ters yönde çalışarak bataryadaki elektrik enerjisini krank milinden bağımsız olarak itiş olarak tekerleklere iletir. Eğer sitem kranktan bağımsız çalışmasaydı krank aşırı devir yapacak ve bu da pistonların ısınıp şişmesine ve sonrasında daha kötü sonuçlara neden olacaktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir