YIRMA ŞERİDİ NEDİR?, TEKNİK DİREKTÖR NEDİR?, TELEMETRİ NEDİR?, TIMED PRACTICE / ZAMANLI UYGULAMA NEDİR?, TRANSPONDER NEDİR?, TURBOŞARJ NEDİR?, LASTİK BİLEŞİĞİ NEDİR?

YIRMA ŞERİDİ NEDİR?

Bir sürücünün bir yarış sırasında kask vizörünü yırtıp altta başka bir temiz tabaka ortaya çıkarabileceği ince bir plastik film.

Sürücüler, mümkün olduğu kadar uzun süre net bir görüş sağlamak için normalde bir yarışa vizörlerinde üç veya dört yırtmaçla başlar.

TEKNİK DİREKTÖR NEDİR?

Genellikle arabaların tasarımı ve geliştirilmesinden genel sorumluluğa sahip ekip üyesine verilen isim.

TELEMETRİ NEDİR?

Hareket halindeki bir arabadan, mühendislerin şasinin ve motorun gerçek zamanlı olarak nasıl davrandığını görebildiği, pit garajlarındaki monitör sıralarına veri gönderme süreci.

TIMED PRACTICE / ZAMANLI UYGULAMA NEDİR?

Bir Grand Prix’nin Cuma ve Cumartesi sabahı antrenman seanslarını Cumartesi öğleden sonra yapılan bir saatlik tek sıralama seansından ayırmak için kullanılan bir terim. Süreler grid pozisyonları için sayılmaz.

TRANSPONDER NEDİR?

Arabadan pite zamanlama bilgisi gönderen elektronik bir cihaz.

TURBOŞARJ NEDİR?

Güç ünitesi paketinin kilit unsurlarından biri olan turboşarjlar, en son 1988 yılında kullanılmış ve 2014 yılında hibrit kurallarının bir parçası olarak Formula 1’e geri dönmüştür.

Temel prensip, termal enerjiyi egzoz yoluyla boşa harcamak yerine, bu enerjinin egzoz gazını bir türbini döndürmeye yönlendirerek motor gücünü artırmak için kullanılmasıdır.

Daha sonra, silindirlere temiz hava pompalamak için başka bir türbini çalıştırır, bu da her giriş strokunda silindirlere daha büyük bir oksijen kütlesi girmesine neden olarak güç çıkışını önemli ölçüde iyileştirir.

Formula 1’ın küçük kapasiteli motoru, daha büyük motor boyutlarıyla karşılaştırılabilir güç sağlayabilir.

LASTİK BİLEŞİĞİ NEDİR?

Lastik üretiminde kullanılan ‘malzemeleri’ tanımlamak için kullanılan bir terim. Genel olarak ‘sert’ bir bileşim daha dayanıklıdır ve ‘yumuşak’ bir bileşim daha fazla tutuş sağlar ve daha hızlıdır. İdeal yarış lastiği her iki özelliği birleştirir.

Mevcut lastik tedarikçisi Pirelli, en sertten en yumuşak olana kadar C1, C2, C3, C4, C5 olmak üzere beş bileşen üretmektedir. Her yarış hafta sonu üçü kullanılır.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir