Veee Yine Yeniden Formula1 Türkiye Gp’si

0

Türkiye’nin İstanbul Park’ı, geçen yıl tam bir sezonu kolaylaştırmak için devreye giren Formula 1 pistlerinden biriydi ve bunu 2021’de tekrar yapıyor.

Düşük kavramalı pist yüzeyi, çok uçlu Turn Eight’de modern bir klasik köşesi ve Team Silverstone için unutulmaz anları ile Türkiye Grand Prix’si her zaman bir gösteri sergiliyor.

Türkiye Grand Prix pist haritası

Kavrama bulmak zor olabilir, ancak bu sürekli bir meydan okuma yapar. Oraya geri dönüp puan almayı dört gözle bekliyorum.

LANCE STROLL
Lance, Türkiye Grand Prix'sinin ön gösterimini yapıyor
LANCE, TÜRKIYE GRAND PRIX’SININ ÖN GÖSTERIMINI YAPIYOR

“Geçen yılki ilk Türkiye deneyimim, Pazar günü tur atlamadan önce pole pozisyonu aldığımda kariyerimin en iyi anlarından birini yaşattı.

Bu deneyimler pistin ne kadar zorlu olabileceğini gözler önüne seriyor. Kavrama bulmak zor olabilir, ancak bu sürekli bir meydan okuma yapar. Oraya geri dönüp puan hedeflemeyi dört gözle bekliyorum.”

İstanbul Park’taki en ödüllendirici zorluklardan biri Turn Eight’i düz bir şekilde ele geçirmeye çalışmak. 260km / s’lik bir köşe, bol miktarda tümsek ve kör bir giriş, bu yüzden her zaman eğlenceli.

SEBASTIAN VETTEL

İstanbul Park‘taki en ödüllendirici zorluklardan biri Sekizinci Viraj’ı düze çıkarmaya çalışmak. 260km / s’lik bir köşe, bol miktarda tümsek ve kör bir giriş ile – bu yüzden her zaman eğlenceli.

Geçen yıl Türkiye’deki yarışımdan gerçekten keyif aldım ve bu hafta sonu bir kez daha orta sahada güçlü bir şekilde mücadele etmek için bastıracağım.”

Sebastian, Türkiye Grand Prix'sinin ön gösterimini yapıyor
SEBASTIAN, TÜRKIYE GRAND PRIX’SININ ÖN GÖSTERIMINI YAPIYOR

COGNIZANT’IN YARIŞIN ANAHTARLARI

Geçen yılki Türkiye Grand Prix’si, sınırlı ilgili geçmiş veriler nedeniyle bilinmeyene doğru bir adımdı.

F1 2021’de geri dönerken, her turdan en iyi şekilde çıkmak, hafta sonu etkinliklerini tahmin etmenin anahtarı olacak.

Farkında

Cognizant’ın Yarışın Anahtarları

01 – Bire Dön

Türkiye’deki ilk fren noktasına giden savaş, Rusya’nın tam tersi. Soçi’deki Turn Two’ya 950 metrelik bir koşudan sonra, Türkiye’nin kıskaç benzeri Turn One’ına Spa benzeri 220 metrelik bir patlama olacak, bu yüzden daha az kayma çabası olacak ve frenleme altında yer kazanmaya daha fazla odaklanılacak.

02 Strateji

İstanbul ayrıca 80km/h pitlane hız sınırına geri dönüş sağlayacak, bu nedenle pitstop başına daha geleneksel 20 saniyelik zaman kaybına geri dönüş sağlayacak.

Bu nedenle geleneksel yarış koşullarındaki çoklu durdurma stratejileri geçen seferkinden daha uygulanabilir.

Eldeki C2, C3 ve C4 Pirelli lastikleri ile geçen yıla göre bir adım daha yumuşak ve strateji farklılaşmasına yardımcı olabilir.

03 – Egzersiz

Geçen yılki Türkiye Grand Prix hafta sonu büyük ölçüde ıslak koşullarda gerçekleşti, yani Formula 1 takımları hala sınırlı kuru hava verilerine sahip.

Cuma ve Cumartesi günleri özellikle yoğun antrenman seansları ve sollamanın fizibilitesi gibi bilinmeyenlerin hafta sonu ilerledikçe daha net hale gelmesini bekleyin.

Cuma günü yeniden ortaya çıkan bir pistin etrafında parmak ucuyla dolaştıktan ve geçen yıl Cumartesi ve Pazar günü ıslak koşullardan sonra, takımlar ve sürücüler İstanbul Park’ta bir turda öğrenmek için her şeye sahipler.

SentinelOne

Turn One’a 220 metreden kısa bir koşu turun en zorlu noktalarından biri. Sollama şansı sınırlı olan hareketler genellikle frenleme altında kör bir köşeye yapılır. Sadece ilk dönüş olabilir, ama doğru yapmak çok önemli.

Akan bir ilk sektör daha sonra sürücüler sola dönüş üçünde başka bir kör virajı almadan önce yokuş yukarı tırmanırken takip eder.

Turn Four, Five and Six boyunca yokuş aşağı slaloming koşusu bir sürücünün hassasiyetini test eder, ancak pistteki en zorlu virajlardan biri için ısınma hareketidir: Turn Seven, başka bir kör yokuş yukarı köşe.

Bu viraja girişinizi tehlikeye atın ve çıkışta hızınızı kaybedin ve bir sürücü bir sonraki dönüş sırasına göre tur zamanını etkili bir şekilde kovalıyor.

Ve bu özellikle İstanbul Park’ın başarılı bir turu için çok önemli olan Sekizinci Viraj’da şiddetli bir şekilde hissedildi, çünkü tüm turun% 12’sini inanılmaz bir şekilde kaplar.

Çok uçlu, yüksek hızlı bir sol açık olan Turn Eight, formula 1‘in en büyük virajlarından biri olarak ün kazandı.

Sekizinci Viraj’da üstünlük haline gelen anahtar giriş hızıdır: sürücüler, hafif kör bir girişe rağmen ilk tepe noktasının yaklaşık 260km / s (155mph) olduğunu hedeflemektir.

Sürücüler bu köşeden yaklaşık dokuz saniye geçirecekler. İkinci yarı daha basittir – 5G’ye yaklaşan yükler yaşarken hassas bir çizgi çektiğiniz ve orta köşe çarpmasından kaçındığınız sürece.

Sekizinci virajdan çıktıktan sonra, turun en uzun düzlüğünden önce sol-sağ hızlı bir ateş var. Turn 11 kink tarafından parçalanarak, bu bölüm aynı zamanda ikinci DRS bölgesini de içerir.

Tur daha sonra düşük hızlı Dönüşler 12, 13 ve 14 şikan ile sona erer güç geri ve ana düz DRS bölgesine.

İstanbul Park'ta Sekizinci Viraja Girilirken
İSTANBUL PARK’TA SEKIZINCI VIRAJA GIRILIRKEN

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir