2014’te F1 takvimine katılan Sochi, Grand Prix yarışlarında nispeten kısa bir geçmişe sahip ancak şimdiden bazı unutulmaz yarışlara ev sahipliği yaptı.

Rusya Grand Prix’sinin öncesinde, Sochi Autodrom pistinden size en iyi gerçekleri ve istatistikleri getiriyoruz.

Sochi Autodrom’un gelişinden önce, 1980’lerin başından beri bir yarış planları dolaşıyordu ve Moskova’da önerilen bir pist ‘Sovyetler Birliği Grand Prix’sine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Öneri sonunda Macaristan’ın Grand Prix’ye ev sahipliği yapacak ilk Sovyet ülkesi olmasıyla başarısız oldu.

Buna rağmen, Formula 1 ve Rusya’daki yetkililer, yeni milenyuma doğru devam eden konuşma Şampiyona’yı ülkeye getirmeye hala istekliydiler.

Rusya Grand Prix’sinin nihai sahası, 2014 Kış Olimpiyatları’nın yapıldığı yer olan Soçi’nin etkinlik için hazır bir tesis olarak seçilmesini sağlayacaktı.

Etkili bir sokak pisti olan Sochi Autodrom, yedi yıl önce takvime ilk kez katıldı ve o zamandan beri Rusya Grand Prix‘sine ev sahipliği yaptı.

Alman mimar Hermann Tilke tarafından tasarlanan parçanın kendisi, toplam 18 köşe ile bir dizi teknik bükülme ve dönüş içerir.

Turn 2’nin dışında yer alan ve adını F1’de yarışan ilk Rus’tan alan Vitaly Petrov Grandstand, yarışa katılan taraftarlar için pistin en iyi manzarasını sunuyor.

Devredeki en iyi sollama noktası olarak sıralanan Turn 2’nin keskin sağ kolu, uzun startın sonunda gelir / düz bitirir ve sürücüleri ünlü Turn 3’e bir sapan için ayarlar.

Muhtemelen devrenin en ayırt edici özelliği olan Turn 3, tam 180 derece boyunca dönen ve sürücüleri dramatik Poyushchiye çeşmesinin dışına götüren uzun bir sol eldir.

Sebastian Vettel bir keresinde pist hakkında şunları söylemişti: “Yüksek hızlı virajların ve teknik bölümlerin iyi bir karışımına sahip ilginç bir düzen. Formula 1 aracında büyük bir mücadele.”

Bugüne kadar Formula 1 takviminde nispeten kısa bir süre olmasına rağmen, Sochi pist savaşlarında bazı yoğunlara ev sahipliği yaptı.

2015 Rusya Grand Prix’sinde Team Silverstone, yarışın son turunda dramatik bir şekilde podyum pozisyonu aldı.

Yarışın başlarında P3’ü Kimi Räikkönen ve Valtteri Bottas’a teslim eden Sergio Pérez, son derece saygın bir P5 finişi için hazır görünüyordu.

Ancak iki Finli son podyum pozisyonu için savaşırken, son turda ikilinin çarpışması Pérez’i podyuma açık bir koşu ve takım için bir kupa ile bıraktı.

55.000 kişilik kalabalık kapasitesiyle Rusya Grand Prix’si, taraftarlara sadece harika yarışlar değil, aynı zamanda pist tesisinin etrafında bir dizi cazibe merkezinin tadını çıkarma fırsatı da sunuyor.

Rusya’nın ‘Yaz Başkenti’ olarak adlandırılan Soçi, Karadeniz’in sularını Kafkas dağlarıyla harmanlayarak Grand Prix’ye katılırken hayranların ziyaret etmesi için muhteşem bir yer sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir