Monaco Gp’sinde ustalaşmanın sırrı tutarlılık

0

‎Bir turu tamamlarken, sürücünün yüksek hızda görüşü ve ortamdaki herhangi bir değişikliğe hızlı tepki verme yetenekleri çok önemlidir.

‎Bir turu tamamlarken, sürücünün yüksek hızda görüşü ve ortamdaki herhangi bir değişikliğe hızlı tepki verme yetenekleri çok önemlidir.

Bu, özellikle Monako gibi dar ve kıvrımlı, 19 köşesinin her birinin etrafında kör köşeler ve potansiyel sürprizlerle (sekiz sol ve onbir sağ bek) zorludur.‎

Test süreleri ilerledikçe, sürücüler en hızlı çizgileri, en son fren noktalarını seçmek ve giderek güven oluşturmak için farklı referans noktalarından geçiyorlar. Bu özellikle Monako’da çok önemlidir, antrenman seanslarındaki herhangi bir kazanın koşularını ve hatta Elemelere katılma şanslarını sınırlayabileceği konusunda.

Bu nedenle, Monako’da ustalaşmanın sırrı gerçekten tutarlılık, tüm yarış test, sıralamalar dahası hafta sonu boyunca hız oluşturmak ve bu nihai tur zamanına doğru sürekli bir gelişim sunmaktır.‎

‎Sürücü bir viraja yaklaşırken, düşünce sürecinin ilk kısmı çizgiyi ve virajdan geçmek istedikleri rotayı seçmektir. Sonra zihin fren bölgesine ve frene tam olarak nereye çarpacağına kaymaya başlar ve sonra frenleme aşamasında, her şey odağı tepeye taşımak ve karar verdikleri çizgiyi gerçekten çivilemekle ilgilidir.

‎Monako’daki sınırlı sollama fırsatlarıyla, sıralama turlarındaki tek tur temposu hayati önem taşır ve bu da aracın zamanlanmış koşuya başlamak için başlangıç çizgisini optimum şekilde geçmesini sağlamak için dış çizgi üzerinde baskı oluşturur.

Sürücü, frenlerde ve lastiklerde sıcaklık üretmek için dokuma, hız ve frenleme yaparken fren dengesini sürekli olarak ayarlarken, ERS sistemini şarj ederek zamanlanmış turda konuşlandırılacak maksimum güce sahip olur.

Sürücü, radyodaki Yarış Mühendisinden sık sık geri bildirim alacak, gözlerini trafik için aynalardan ayırmayacak ve en iyi zamanı elde etmek için doğru güç ünitesi modunu seçecek.‎

‎Her yarış pistinde bir sürücünün iş yükü, sıralama turlarında mı yoksa yarışta mı yarıştıklarına bağlı olarak değişir. Elemelerde, her şey maksimum performans ve mutlak sınıra itme ile ilgilidir, bu nedenle yoğunluk tamamen farklı bir seviyededir.

Ancak yarışta sürücü, lastik yönetimi, yakıt ve enerji yönetimi, Güvenlik Arabaları ve pozisyon için savaşların da karışıma atılmasını göz önünde bulundurarak, daha uzun vadeli bir zihniyetle turun mutlak performansından çok daha fazlasını düşünüyor. ‎

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir