Yarış pilotu olmak ister misin? Max, kariyerinize başlamanıza yardımcı olabilecek beş şeyi paylaşıyor.

2001 yılında Red Bull Junior Team kuruldu ve o zamandan beri Formula 1’de sürüşe çıkan bir dizi yetenek üretti.

Şu anda, 2021 gridinde 20 sürücüden altısı programın bir parçası oldu. Max, Formula Renault 3.5’i test ettikten sonra 2014’te katıldı ve daha sonra O yıl Scuderia Toro Rosso için 2014 Japonya Grand Prix’sinde ilk serbest antrenmana katıldı.

2015’te Toro Rosso ile ilk F1 sürüşünü aldı ve gerisi tarih oldu. Ancak, Max kariyerinin bu noktasına ulaşana kadar kartingde derecelere tırmanmak zorunda kaldı ve kimse dünya çapında tavsiyeler ve onları çevreleyen en kaliteli insanlar olmadan dünya şampiyonu bir yarışmacı haline gelemezdi.

Peki, bir sonraki Max Verstappen olmak istiyorsanız, başlamak için bilmeniz gerekenler nelerdir?

Hollandalı’nın kendisinden daha iyi kim söyleyebilir? 33 numaralı Red Bull Formula1 takımı sürücüsü ile tavsiyelerin derlendiği bir roportaj yayınlandı takımın resmi internet sitesinde.

Oturduk ve ondan yarış pilotu olarak bir kariyere başlamayı amaçlayanlar için en iyi beş ipucunu istedik şeklinde yayınlanan yazıda bakalım tecrübeli sürücü ne tavsiyelerde bulunmuş bir göz atalım. Tavsiyeleri yarış sporlarında kariyer planlaması yapanlarında çok ötesinde belli hedefler bakımından genel bir bakış açısı da katacağına inanıyoruz. İyi okumalar.

01

1. Kendinizi İyi İnsanlarla Çevrele

“En başından itibaren size yardımcı olabilecek iyi bir takım bulmanız gerekiyor,” diye açıklıyor Max.

“Bunun nedeni, spor hakkında çok fazla şey bilmiyorsanız ve bunu kendi başınıza yapmayı hedefliyorsanız, asla öğrenemeyeceksiniz.

Bu anlamda her spor için aynıdır, en iyi bilgiye sahip olanlardan öğrenmeniz gerekir.”Max şöyle devam ediyor:

“Yerel kart takımınıza gidip onlarla konuşmakla başlardım. Kart üzerinde çalışabilecek bir tamirci gibi birçok konuda size yardımcı olacak insanlara ihtiyacınız olacak.

Ve tabii ki, size nasıl sürüneceğine dair temel ipuçlarını verecek bir koç – size en başından rehberlik edecektir.

Başladığımda şanslıydım, hemen yanımda babam vardı, bu yüzden ilk günden itibaren iyi bir okul geçirdim.”

Max ve babası yan yana
Max ve babası yan yana© Richard de Klerk

02

2. Adım Adım Atın

Max, ticaretinizi öğrenmeye ve zanaatınızı geliştirmek için zaman almaya istekli bir inançlıdır. Ve derslere çok erken girme.

“Rekabetçi bir şekilde yarışmak isteyen insanlar yerel olarak başlamalı ve özellikle gençlerse ulusal serilerine geçmeliler. Altı yaş civarında konuşuyoruz,” diyor Max.

“İlk kez yarışmaya çalışırken bunu birkaç sezon boyunca yapmalı ve derinliğinizin dışına çıkmamalısınız. Sanırım uluslararası yarışmadan önce 11-12 yaşında ulusal yarışa katıldım. Temelleri, izleri öğrenirsiniz ve kendi yarışmanız olur.”

Max Karting Ticaretini Yapıyor
Max Karting Ticaretini Yapıyor© Richard de Klerk

03

3. Mutlaka Kendi Kitinize İhtiyacınız Yok

Max, babası Jos ile birlikte ülkeyi ve hatta Avrupa’yı dolaşma şeklinin çoğu genç sürücünün yaptığı gibi olmadığını açıklıyor.

“Ulusal düzeyde yarışırken, çoğunlukla Belçika, Hollanda, biraz Fransa ve Almanya’da yarıştım, ancak her şeyi bir minibüste yaptık,” diyor Max.

“Ekipmana kendiniz sahip değilseniz, takım bunu sizin için yapacak ve onlarla yarışa seyahat edeceksiniz. Normalde böyle yapılır, ama yine de pahalıya patlar.

”Bu yüzden etrafınızı iyi insanlarla sarmak çok önemli.”

MAX VERSTAPPEN

04

4. Uluslararası Seviyeye Acele Etmeyin

“Birçok insan her zaman bir sonraki seviyeye geçmeye isteklidir. Ve bir sürücü olarak, bu size bağlı, ancak hazır olmasaydım uluslararası kartinge geçmezdim,” diyor Max.

Max, uluslararası karting sahnesinin ticaretinizi gerçekten öğrendiğiniz yer olduğuna ve orada birkaç yıl geçirmeye istekli olması gerektiğine inanıyor.

“Uluslararası karting, bir yarış arabasına atlamadan önce tüm temel bilgileri hazırladığınız yerdir. Hem kuru hem de ıslak vites ve debriyaj hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Ayrıca yarış zanaatı öğrenirsiniz, yarıştan anlamaya başlarsınız – ve fabrika takımı sürücülerine, 20’li yaşlardaki erkeklere karşı sürüş yapacaksınız.

“Kartingde fazladan bir yıl kalmak, tek kişilik koltuklara geçmeden önce iyidir. Bir süre bu insanlara karşı yarışmak iyidir, çünkü onlardan hızlı bir şekilde çok fazla deneyim kazanırsınız.

Bu konuda rahat olduktan ve iyi ilerledikten sonra, bir sonraki adımı atma zamanı geldi.”

Kartingde Podyum Finişli Max
Kartingde Podyum Finişli Max© Chris Walker

05

5. Finansmana İhtiyacınız Olacak

Max’in son ipucu sürpriz olmayacak ve bu da finansmana ihtiyacın olacağı. “Doğru takımda olmak en önemli şey, ancak bir fabrika takımı veya özel bir takımsa, yine de iyi miktarda paraya ihtiyacınız olacak.

Finansman olmadan, ne yazık ki ilerlemek neredeyse imkansız. “Kartingde bile pahalıdır, eğer fonunuz yoksa, çok sınırlı olacaksınız.

Bu yüzden, biraz para biriktirmeye çalışın veya yardım edecek birini alın, zor olacak, ancak sporda ilerlemek için buna ihtiyacınız olacak.”

Max sonuca varıyor.İşte burada, motor sporları için sıralamalarda nasıl ilerlemeye çalışabileceğinize dair harika bir rehberlik var, hollandalının kendisinden.

Şimdi tek yapman gereken oraya çıkıp bir şans vermek! Kim bilir, belki gelecekte bir gün Max’le yarışacaksın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir