Macaristan Grand Prix’si Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

0

Formula 1 takviminde her zaman mevcut olan bir yarış olan Budapeşte’ye gidiyoruz – ancak sporun en güvenilir mekanlarından birini ne kadar iyi tanıyorsunuz?

1. Macaristan’ın 1986’daki çıkışı

Birçok açıdan, Macaristan Grand Prix’si ve Hungaroring, daha önce Formula 1’e ev sahipliği yapmamış bir bölgede bir Formula 1 yarışına ev sahipliği yapmak amacıyla özel olarak oluşturulan bir pistle modern formlu Formula 1’in öncüleridir.

Macaristan elbette motor sporlarında güçlü bir geçmişe sahip, ancak 1930’lardan beri bir grand prix’ye ev sahipliği yapmamıştı.

Bernie Ecclestone’un Rusya’da yarışmak için yaptığı müzakereler ilerlemek için mücadele ederken, bunun yerine Macaristan’da yarışmak için bir sözleşme imzalamayı tercih etti.

Pist 1985’te inşa edildi ve ilk yarış 1986’da yapıldı.

2. Değişiklikler

Uzun süredir devam eden tüm devrelerin genel evrimi sırasında, yıllar boyunca kullanılan üç temel yinelemesini gördük ve her zaman sollama fırsatlarını iyileştirmekle görevli değişiklikler yapıldı.

Orijinal devre 4.014km ölçüldü ve bugün olduğu gibi devre ile kolayca tanımlanabilir. 1989 için bir ince ayar aldı ve üçüncü virajı sağ-sol-sağ şikandan bugün kullanılan tanıdık düz sağ ele dönüştürerek uzunluğu 3.975 km’ye indirdi.

Pistin bu versiyonu, mevcut düzenin 11 ve 12 dönüşleri arasında kısa düzlüğün genişletilmesi ve 12. Aynı zamanda, ana düzlük, daha iyi sollama fırsatlarıyla daha keskin bir köşeye dönüştürmek için genişletildi, ki bu da orta derecede başarılı oldu. Ayrıca devrenin uzunluğunu mevcut 4.381 km’ye yükseltti.

Hungaroring'de Yolda
Hungaroring’de Yolda© Vladimir Rys

3. Şampiyonalar

Son yıllarda F1 Şampiyonası‘nın biraz… tek taraflı, ama bunu yeni bir şey olarak düşünen herkes kesinlikle spora gül rengi gözlüklerle bakıyor.

Macaristan Grand Prix’si her zaman bir yaz yarışı olmuştur, ancak son 30 yılda bir takımın şampiyonluğu kazandıktan sonra Tuna kıyılarında kutladığı beş durum olmuştur.

Nigel Mansell, Williams için 1992’deki 16’nın 11.yarışında başarırken, Williams 1996’da 16’nın 12’sinde burada bir Kurucular Şampiyonası’nı kazandı. Ondan sonra her şey Ferrari‘ye gitti..

2001’de, 17 yarışın 13’ında Michael Schumacher’in Sürücüler şampiyonluğunu kazandığı gün Takımlar Şampiyonası’nı kazandılar. Takımlar da 2002 (17’nin 13’ü) ve 2004 (18’in 13’ü) yarışlarından sonra Maranello’ya gitti.

4. İlkler

Robert Kubica, Anthony Davidson, Zsolt Baumgartner ve Jaime Alguersuari’nin ortak noktası nedir? Hungaroring’de F1’e ilk kez gelen tek sürücüler onlar.

Bununla birlikte, Damon Hill (1993), Fernando Alonso (2003), Jenson Button (2006) ve Heikki Kovalainen (2008) için ilk F1 galibiyetleri de dahil olmak üzere birçok başka ilk var.

Lewis Hamilton, F1’in ilk hibrit zaferini 2009’da KERS tahrikli McLaren’da elde etti. Red Bull tarafımızdan, Max Verstappen 2019’da buradaki ilk pole pozisyonunu aldı (babasının 1994’te ilk podyumunu aldığı pistte), Dany Kvyat ilk podyumunu (2015’te 2. oldu) ve Mark Webber, 2009’da ilk en hızlı turunu attı.

Max İlk F1 Pole Pozisyonunu Aldı
Max İlk F1 Pole Pozisyonunu Aldı© Vladimir Rys

5. Hiçbiri Geçmeyecek!

2021 takvimine baktığımızda, sadece Monza, Hungaroring’in 1986’ya kadar uzanan kırılmamış dizesine kıyasla 1981’den beri mevcut olan Macar pistinden daha uzun bir yarış dizisine sahip olabilir – ve bir şüpheli, bu ekstra beş sezonda Monza’da Tamamlanan F1’in Macaristan’daki 35 yıllık tarihinden daha fazla sollama hareketi olduğundan şüpheleniyor.

Hungaroring, hafifçe söylemek gerekirse, sollamak için son derece zor bir yerdir. Önceki 35 kazanandan sadece ikisi bunu ilk iki sıranın ötesinden yaptı.

Jenson Button, 2006’da bir ıslak öğleden sonra Honda için P14’ten kazanırken, Nigel Mansell bunu 1989’da Ferrari için P12’den yaptı. O gün yerel bir kıyamet olduğuna dair bir kanıt yok, bu yüzden Mansell onu 11’e çevirtmiş olmalı.

Macaristan'da Çizgiyi Aşmak
Macaristan’da Çizgiyi Aşmak

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Manuel Puccetti: “Türk sporcular, bizim ikinci ailemiz gibi oldular”

Paul Denning: “Toprak’ın gerçekten çok ama çok eşsiz bir sürüş stili var”

DTM Hakkında Bilmen Gereken 10 Şey

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir