Honda ve Red Bull Group arasında 2022’den itibaren işbirliği

0

Honda ve Red Bull Group, Formula 1, genç sürücü gelişimi ve diğer motor sporları biçimlerinin yanı sıra,

Pazarlama ve markalaşma girişimlerini kapsayan çeşitli motor sporları faaliyetlerine odaklanan bir işbirliği programı üzerinde anlaştılar.Honda ve Red Bull Group arasında 2022'den itibaren işbirliği

2 Ekim 2020’de duyurulduğunda Honda, Formula 1 projesini 2021 sezonunun sonunda Güç Ünitesi tedarikçisi olarak tamamlayacak.

Honda’nın şirket genelinde karbon nötrlüğüne ulaşma hedefine ulaşmasına yardımcı olmak için hibrit döneminin son yedi yılında edindiği tüm deneyim, insan kaynakları ve teknik know-how’dan faydalanacak.

Motor sporları her zaman Honda’nın DNA’sının bir parçası olmuştur ve şirket girdiği her kategoride en iyisi olmak için çaba göstermeye devam edecek, aynı zamanda sporun değerlerini ve heyecanını teşvik edecektir.

Honda Formula 1 PU’nun özel meselesinde Red Bull Powertrains, Red Bull Racing ve Scuderia AlphaTauri takımlarıyla F1 programlarına destek olarak 2022’den itibaren Honda IP’yi kullanma hakkına sahip olacak.

Bu, sporu bıraktığımızı açıklamamızın ardından Red Bull tarafından Honda’ya yapılan talebin bir sonucudur.

İki şirket arasındaki anlaşmanın üç temel noktası şunlardır:

1) Red Bull Powertrains, Honda’nın Güç Ünitesi ile ilgili IP’sini kullanma hakkına sahiptir.

2) Honda, 2022 PU’yu inşa etme konusunda Red Bull Powertrains’i destekleyecek ve ayrıca 2022 sezonu boyunca Japonya’dan pist kenarı ve yarış operasyon desteği sağlayacak ve 2023’ten itibaren Red Bull Powertrains, Red Bull Racing ve Scuderia AlphaTauri’nin motorlarının tüm üretim ve servislerinin sorumluluğunu üstlenecek.

3) Honda Racing Development UK (Milton Keynes) çalışanları Red Bull Powertrains’in çalışanları olacak.

Buna ek olarak, Red Bull ve Honda, Formula 1’de Yuki Tsunoda’da olduğu gibi, daha fazla Japon sürücüyü üst düzey küresel motor sporlarına sokma hedefiyle, Japonya’da motor sporlarının büyümesini daha da teşvik etmek için ilgili genç sürücü programları olan Red Bull Junior Team ve Honda Formula Dream Project üzerinde birlikte çalışmaya devam edecek.

Ayrıca, çeşitli motor sporları ve gerçekten de diğer spor ve pazarlama faaliyetleriyle ilgilenen iki şirket arasında ek işbirliği olacaktır. Her zamanki gibi, projenin bu özel yönünün amacı, Honda’nın geniş mobilite ürünlerini daha geniş bir kitleye tanıtmaktır.

Operasyonel bir değişiklikle, tüm bu dört tekerlekli motor sporları faaliyetleri artık Honda’nın motosiklet yarışı faaliyetlerini uzun yıllardır başarıyla yöneten şirket olan HRC (Honda Racing Corporation) çatısı altına girecek.

Bu, Honda’nın motor sporları operasyonunu ve markasını güçlendirmek ve hem dört tekerlekli hem de motosiklet motor sporları faaliyetlerinden elde ettiğimiz teknolojileri ve deneyimleri entegre etmeyi daha verimli hale getirmektir.

Özellikle HRC, Red Bull Group’un 2022’deki Formula 1 etkinliğini destekleyecek ve yukarıda belirtilen tüm puanların sorumluluğunu üstlenecek.

Honda’nın belirttiği gibi, Team Honda’daki herkesin çabaları sayesinde müşterilerinin motor sporları hayallerini gerçekleştirmelerine izin vermeye devam etmek, yani sürücüler, sürücüler, mühendisler ve mekanikçiler dünya çapında birçok farklı şampiyonada yer alıyor.

Koji WatanabeHonda Red Bull Group ile F1 Güç Ünitesi için IP haklarının tüm ayrıntılarını kapsayan bir anlaşmaya vardığımız için mutluyum ve bu şekilde Honda hala motor yarışı dünyasına katkıda bulunabilir.

Şimdi HRC’nin yapısını güçlendirmek için çok çalışıyoruz, böylece taraftarlarımızın Honda’nın her türlü motor sporlarındaki rolünün tadını çıkarmaya devam edebilmelerini sağlayabilir. 


Christian Horner
Christian Horner

Red Bull’un Honda ile olan işbirliği son derece başarılı oldu ve Formula 1’deki ilişkimiz değişirken, ikimiz de bunun hikayenin sonu olmasını dileriz.

İddialı ve heyecan verici Red Bull Powertrains projemizin 2022’de Honda tarafından teknik ve operasyonel olarak güçlü bir şekilde desteklenecek olmasından çok memnunuz ve bu, Red Bull’un şasi ve güç ünitesi üreticisi statüsüne geçişinin sorunsuz olmasını sağlamaya yardımcı olacak.

Aynı derecede heyecan verici olan, Honda ile işbirliğimizin sürücü geliştirmeden diğer yarış disiplinlerine ve hatta daha geniş spor dünyasına kadar çeşitli motor sporları faaliyetlerine uzanacağı haberidir.

Honda’nın Formula 1 yolculuğunun bu esnemesi sona eriyor, ancak birlikte yeni ve büyüleyici bir yolculuğa çıkıyoruz. 

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir