2021 Azerbaycan Grand Prix’si bu hafta sonu başlıyor

0

2021 Azerbaycan Grand Prix’si bu hafta sonu başlıyor ve takımlar FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın altıncı turu için Bakü sokaklarına çıkıyor.

2021 Azerbaycan Grand Prix’si bu hafta sonu başlıyor ve takımlar FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın altıncı turu için Bakü sokaklarına çıkıyor.

Bakü Şehir Pisti, eski kentinin sıkı ve bükümlü konfigürasyonuyla mücadele ederken, pistin en dar noktası sadece 7,6 metre genişliğinde.

Bir sokak pisti için alışılmadık bir şekilde, pist aynı zamanda şehrin kıyı şeridi boyunca yer alan uzun, yüksek hızlı bir düzlük sunuyor ve her iki uç noktada da performans sergilemek için araç kurulumunun dengelenmesinde ek zorluk oluşturur. Bakü hem araba hem de sürücüler için bazı benzersiz zorluklar sunar ve bir sokak pisti olmasına rağmen, bazı uzun düzlüklere ve sollamak için bazı fırsatlara sahiptir.

Eski kaleyi geçen dar bölüm, devredeki imza köşe dizisidir, ancak pistin her parçası, hepsi Bakü’nün şehir ve sahil şeridinin zeminine karşı ayarlanmış farklı bir şey sunar.

Yolların kamberi, büyük gradyan değişiklikleri ve değişen pist genişliği, zorluğa katkıda bulunur ve aracı tam 6 km’lik turda güçlü olacak şekilde ayarlamanın çok zor olmasını sağlar.

Pirelli en yumuşak bileşik dizilimlerini bu etkinliğe getiriyor ve bileşikler Monako’da geçen sefer kullandığımızla aynı olmasına rağmen, bu uzun ve zorlu pistte davranışın oldukça farklı olması muhtemeldir.

Başka bir sokak pisti, ama Monako’ya göre farklı bir dinamiği var. Yüksek hızdan bir sürü büyük fren bölgesi var ve pistin hemen arkasında duvarlarla virajlara saldırmak zor.

Ayrıca Formula 1 takvimindeki en zor köşeye sahip kale bölümünden geçiyorsunuz, çok sıkı ve orada çok fazla zaman kazanabilir veya kaybedebilirsiniz.

Williams Sürücüs Nicholas Latifi hafta sonu ile ilgili olarak Yarışa geri dönmek için çok heyecanlıyım, özellikle de üst üste her zaman çok eğlenceli olan ikinci sokak pisti olmasıyla dedi.

Sürücü Formula 1’deki ilk sokak yarışı olan Monako’da çok keyifli olduğunu söyledi ve bu yüzden Bakü’de biraz daha duvar arasında sürüş yapmayı dört gözle bekliyorum. FIA Formula 2’de oldukça fazla podyum elde etmek hoşuma gittiğini düşündüğüm bir pist.

Zor olacağından emin olduğum bir Formula 1 aracıyla dolaşmanın zorluğuyla başa çıkmak için sabırsızlanıyorum.

Çok uzun düzlükler var, bu yüzden umarım Monako’da geçen sefer yaptığımızdan biraz daha fazla heyecan olabilir. Sonuç olarak, piste çıkmak için sabırsızlanıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir