Toprak Razgatlıoğlu, Endonezya’daki hafta sonuna pist rekorunu kırarak başladı ve ilk yarıştan zaferle ayrıldı. Can Öncü de Supersport ilk yarışında podyumun üçüncü basamağında yer aldı.

Dünya Superbike Şampiyonası’nın son şampiyonu ve Red Bull sporcusu Toprak Razgatlıoğlu, geçen sezon şampiyonluğunu ilan ettiği Endonezya’daki hafta sonuna rekorla başladı.

Sezonun sondan bir önceki ayağının sıralama turu seansında pist rekorunu kıran Toprak, cumartesi günkü ilk yarıştan da zaferle ayrıldı.

Superbike, 1. Yarış, 12 Kasım

Cumartesi günkü sıralama turu seansında müthiş bir tur atan Toprak Razgatlıoğlu, pole pozisyonunu elde ederken 1:31.371’lik derecesi ile pist tarihinin tur rekorunu kırmış oldu.

Ona en yakın isim 1.052 saniye farkla Jonathan Rea olurken, aradaki bir saniyeyi aşkın fark ise son 15 senenin en büyük pole farkı olarak kayıtlara geçti.

Toprak aldığı iyi start ile liderliğini korurken takım arkadaşı Andrea Locatelli ikinci sıraya yükselerek Toprak ile rakipleri arasına girmiş oldu.

Bu ikiliyi Rea ve Bautista takip etti. Yarışın ikinci turunda Locatelli’yi geride bırakan Rea ikinciliğe yükseldi, bir tur sonra Bautista da İtalyan sürücüyü geçmeyi başardı.

Turlar ilerledikçe Toprak rakipleri ile arasındaki farkı açarak liderliğini pekiştirdi. Rea ve Bautista ikilisi ise ikincilik için çok yakın bir mücadele verdi.

Sekizinci turun sonunda Rea’i geride bırakan şampiyona lideri Bautista ikinciliğe yükseldi. İlerleyen turlarda Philipp Öttl ve Leandro Mercado ise yarışa veda etti.

Toprak rahat götürdüğü yarışta ufak bir hata yapıp yaklaşık iki saniye kaybetmesine rağmen açık ara liderliğini sürdürdü.

Yarışı baştan sona domine eden Toprak rahat bir galibiyet elde etti. Bautista ve Rea podyumun ikinci ve üçüncü basamağında yer alırken, Locatelli ise yarışı dördüncü sırada tamamladı.

Yarışta hızlı olmaya çalıştık ve kazandığım için çok mutluyum, takımıma teşekkür ederim. Yarın iki yarışımız daha var, o yarışlarda da elimden gelenin en iyisini yapacağım.

Toprak Razgatlıoğlu

Supersport, 1. Yarış, 12 Kasım

Dünya Supersport Şampiyonası’nda mücadele eden Red Bull sporcusu Can Öncü, sıralama turu seansında Fin sürücü Niki Tuuli’nin sadece 0.053 saniye gerisinde kalarak grid’in ikinci sırasında kendine yer buldu.

Can’ın arkasında ise açık farkla şampiyona lideri olan İsviçreli sürücü Dominique Aegerter yer aldı.

Can Öncü sıralama turu seansının en hızlı ikinci ismi oldu
Can Öncü sıralama turu seansının en hızlı ikinci ismi oldu© WorldSBK

Bu sezon beş kez podyumda yer alan Can’ın hedefi yarış galibiyeti idi. İlk turlarda bir ara liderliğe yükselen Can uzun süre Tuuli ile liderlik mücadelesi verdi.

Son turlara doğru bir kez daha rakibini geride bırakan Can bitime üç tur kala Federico Caricasulo’nun gerisinde kalsa da podyumun üçüncü basamağında yer aldı.

Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım. Bir hata yaptım ve o noktadan sonra risk almamaya karar verdim. Ne olursa olsun podyumu elde ettiğim için mutluyum.

Can Öncü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir