Yeni FIA başkanı Sulayem: Hamilton gala kurallarını çiğnediyse ‘affetmek yok’

0

Yeni atanan FIA başkanı Mohammed Ben Sulayem, Formula 1 yıldızı Lewis Hamilton’ın FIA ödül verme törenine gelmemesiyle kuralları ihlal ettiği düşünülürse sonuçlarıyla yüzleşmek zorunda kalacağını söyledi.

Hamilton ve Mercedes takım patronu Toto Wolff, Abu Dhabi’deki tartışmalı F1 şampiyonluğu töreninden bir haftadan kısa bir süre sonra Paris’teki sezon sonu formalitelerinde önemli protesto girişiminde bulundu.

Formula1 Sportif Yönetmeliği’nin 6.6. maddesinde “Şampiyonayı birinci, ikinci ve üçüncü bitiren sürücülerin yıllık FIA Ödül Verme töreninde hazır bulunmaları gerektiği” belirtilmektedir.

Hamilton, hem Yas Marina’da hem de son sıralamalarda Red Bull’dan Max Verstappen’in ardından ikinci oldu.

Sulayem, göreve geldikten sonra ilk basın toplantısı sırasında konuyla ilgili soru sorulduğunda “kurallar kuraldır” dedi.

“Teknik kuralların nerede işe alınacağının bir tarafına bakacağız ve ihlal mi etti? Bunu araştıracağını söyledi.

“Tabii ki, kurallarımıza da uymamız gerekecek. Ama bu arada, bu bizi bir şampiyonunun spor hakkında iyi hissetmesini engellemez.

“İnsanlara iyi davranmak kolaydır. Ve iyi olmak ucuzdur. Ve aynı zamanda insanları motive etmek için.

“Ama kesinlikle, herhangi bir ihlal varsa, bunda affedilmeyektir.”

Bağışlama yorumu muhtemelen Hamilton’ın kalp kırıklığına atıfta bulunuyor, geç bir Safety Car müdahalesine ve yarış direktörü Michael Masi tarafından yapılan bazı ateşli tartışmalı hamlelere kadar rekor bir sekizinci dünya şampiyonluğu için kaderinde varmış gibi görünüyordu.

“Lewis’in olanlar için gerçekten üzgün olduğunu biliyorum ve söyleyeceğim tek kelime ile hayal kırıldığı. Ama herhangi bir ihlal olup olmadığına bakmalıyız,” dedi Sulayem.

“Şimdilik söyleyemem.” Sadece birkaç saat oldu, ve gerçeklere geri dönmeden cevap vermeye başladım.” dedi.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir