Rakamlarla Max Verstappen’in F1 Dünya Şampiyonluğu

0

33 numara artık 1 numara. Bunlar Max Verstappen’in sezonun son yarışı Abu Dhabi Grand Prix’sinde Red Bull Racing Honda ile Formula 1 dünya şampiyonluğuna uzandığı sezondan sadece iki rakam.

2021 sezonuna biraz daha yakından bakmak gerekirse Red Bull Racing Honda’nın Hollandalı yıldızı Max Verstappen’in şampiyonluğa nasıl ulaştığını anlatan çok sayıda istatistik göze çarpıyor.

İşte Max’in şampiyonluğa ulaştığı 2021 sezonuna dair akılda kalan rakamlar…

Monaco yarışı Max'in tüm turları lider geçtiği üç yarıştan biriydi.
Monaco yarışı Max’in tüm turları lider geçtiği üç yarıştan biriydi.© Getty Images/Red Bull Content Pool

652

Max bu sezonun tamamında 652 tur lider gitti ki bu da tüm yarış turlarının %50.2’sine, Hamilton’ın lider gittiği tur sayısının (297) iki katından fazlasına ve sezon boyunca diğer tüm pilotların lider gittikleri toplam turdan (348) fazlasına denk geliyor.

Max’in kariyeri boyunca lider gittiği toplam 1239 turun yarısından fazlası bu sezon geldi. Abu Dhabi’deki sezon finalinde ise sadece tek bir tur lider gitti, şampiyonluk turunda…

141

Max dünya şampiyonluğu unvanına F1’deki 141. yarışında ulaştı. Bu yarışlardan 23’ü, 2016’daki İspanya Grand Prix’sinde Red Bull Racing’e geçip ilk yarışını kazanmadan önce Scuderia Toro Rosso (2015 – 2016) ileydi.

18

Max’in bu sezon podyumda yer aldığı yarış sayısı. Max kariyerinde de 60. kez podyuma çıktı.

2018 yılından itibaren bakıldığında 81 yarışın 49’unda podyumda yer aldı ki bu da dört yılda koşulan tüm yarışların %60’ına denk geliyor.

13

Red Bull Racing’in 22 yarışta ulaştığı en hızlı pit stop sayısı. (Max için Bahreyn, Portekiz, Monaco, Azerbaycan, Styria, Avusturya, Macaristan, Hollanda, Türkiye, Katar ve Abu Dhabi, Perez için Fransa ve Suudi Arabistan yarışları.)

10

Max’in bu sezon kazandığı hem yarış hem de pol pozisyonu sayısı. (Max kariyerinde toplam 20 yarış kazanırken 13 kez de pol pozisyonunun sahibi oldu.)

Max üst üste Fransa, Styria ve Avusturya yarışlarından zaferle ayrılırken, Styria ve Avusturya yarışlarının tüm turlarını (142) lider olarak geçti.

6

Max’in 2021 sezonundaki yarışlarda ulaştığı en hızlı tur sayısı ki kariyer toplamı da 16’ya ulaştı.

İspanya, Fransa, Avusturya, Katar ve Abu Dhabi yarışlarını ilk 10 sırada tamamladığından her biri için ekstra birer puan kazandı.

Red Bull'un pit stop performansı bu yıl da herkesi büyüledi.
Red Bull’un pit stop performansı bu yıl da herkesi büyüledi.© Getty Images/Red Bull Content Pool

4

Takımların sezon boyunca yaptığı pit stop’ların ortalama süresi üzerinden verilen DHL En Hızlı Pit Stop Ödülü’nü Red Bull Racing’in üst üste kazandığı yıl.

Bu sezon tüm takımların yaptığı en hızlı 10 pit stop’tan dokuzunda Red Bull Racing imzası var.

2

Max, 2010 ile 2013 yılları arasında dört kez şampiyon olan Sebastian Vettel’den sonra Red Bull Racing ile şampiyonluğa ulaşan ikinci pilot.

1.88

Max’in Macaristan Grand Prix’sinin 40. turunda yaptığı ve sezonun en hızlı pit stop’unun süresi, aynı zamanda Red Bull Racing’in bu sezon iki saniyenin altında yaptığı beş pit stop’tan biri.

1

Max’in Formula 1 dünya şampiyonu olarak 2022 sezonunda aracında taşıyacağı numara.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir