Max Verstappen Meksika GP’yi domine etti: “On dört galibiyet, inanılmaz”

Max Verstappen, Meksika Grand Prix’sini etkileyici bir liderlikle kazandı. İki kez dünya şampiyonu olan pilot, lastiklerini oldukça etkileyici bir şekilde yönetmeyi başardı.

Autódromo Hermanos Rodríguez’deki dördüncü F1 galibiyetini evine götürdü. Şu andan itibaren bir F1 sezonunda en çok galibiyet, toplamda on dört galibiyet ve tek bir F1 sezonunda en fazla puan alma rekorunun yeni sahibi oldu.

Lewis Hamilton, Max’in on beş saniye gerisinde ikinci oldu. Mercedes, yanlış bir lastik stratejisi ve Red Bull’ların lastik performans düşümü düşüncesiyle pitstop yapacağı öngörüsü tutmaması nedeniyle yaklaşamadı.

Yerel kahraman Sergio Pérez, evindeki kalabalık onu alkışlarken son podyuma çıktı. George Russell ve Carlos Sainz ilk beşi tamamladı. Sonlara doğru sadece tek bir Sanal Güvenlik Aracı ile yarış büyük bir olay olmadan geçti.

“On dört galibiyet, inanılmaz. Ne mevsim. Burada çift podyum da harika” diyor Max, çizgiyi geçer geçmez. Max bugün aracından çok memnundu: “Bir kez daha harika bir sonuç ve aracın hızı yine çok iyiydi.

İyi bir başlangıç bizim için önemli bir ilerlemeydi. Etrafımızdaki arabalardan farklı bir strateji izliyorduk. Yumuşak lastiklerdeydik, bu yüzden başlangıçta geri çekilebileceğimizi biliyordum. Sonunda orta sahaya çıktığımızda araçta kendimi iyi hissettim. Lastiklerimize dikkat etmemiz gerekiyordu çünkü orta lastiklerde çok uzun bir süre kaldı. Ama işe yaradı. Aradaki farkı yavaş yavaş artırabilirim.”

Mercedes’in lastik seçimi, Hamilton ve Russell’ın Red Bull sürücüleri için hiçbir zaman bir tehdit oluşturmamasını sağladı. Ancak Max, Mercedes için farklı bir stratejinin herhangi bir fark yaratacağını düşünmüyor:

“Aynı lastiklere sahip olsalar bile beni geçebileceklerini sanmıyorum.” Eğer yanıma gelselerdi, beni geçemezlerdi çünkü biraz daha yüksek hızımız var.”

Max Verstappen

Orada bulunan binlerce taraftar çıldırırken, Max, Autódromo Hermanos Rodríguez’in stadyum bölümünde ilk duygularını paylaşıyor: “Burası inanılmaz. İnanılmaz bir atmosfer. Buraya gelmeyi çok seviyoruz.”

Max, tek bir sezonda on dört galibiyet elde eden ilk sürücü: “Şimdiye kadar harika bir sezon oldu” diyor Max. “Kesinlikle bundan zevk alıyorum ve daha fazla galibiyet için gitmeye çalışıyoruz.”

Max bu sezon başka bir yarış kazanırsa, bu onun on beşincisi olacak: “İki şansımız var, bu yüzden belli ki bir şans vereceğiz.”

Max Verstappen, Mexico-City’deki yarışa pole pozisyonundan başlıyor ve bunu yumuşak hamurlu lastikte yapıyor. Yarışa Max’in yanında ikinci sırada başlayan George Russell, bunu orta sahalarda yapıyor. Üçüncü sırada yer alan takım arkadaşı Hamilton da aynı lastiklere sahipken, Red Bull pilotu Pérez yumuşak zeminde.

Autódromo Hermanos Rodríguez’in ışıkları söndüğünde, Max mükemmel bir başlangıç yaptı ve uzun vadede birinciliğini korumayı başardı. Hamilton takım arkadaşını geçti ve üçüncülükten ikinciliğe yükseldi. Pérez ayrıca Russell’ı geçerek ve P3’ü güvence altına aldı.

Meksikalı kalabalık, yüksek sesle tezahürat yaparken hareketini onaylıyor. Sadece bir turdan sonra Max, Hamilton’dan 1,3 saniye uzakta.

Ayrıca Lance Stroll iyi bir başlangıç yaptı ve sahanın arkasında başlayarak beş sıra yükseldi. Kanadalı, geçen hafta ABD Grand Prix’sinde Fernando Alonso ile kaza yaptığı için üç sıra grid cezası aldı. Daha önce Pierre Gasly’yi sollayan Stroll, bir kez daha Fransız ile kol kola giriyor.

AlphaTauri sürücüsü, dördüncü virajda Stroll’ü geçerken kendini hafifçe frenliyor. Bu onların geniş çalışmasına neden olur. Sonunda Gasly’ye olay için beş saniyelik bir ceza verilir.

16. turda, Max’in radyoda aracın kabarık olduğundan şikayet ettiğini duyabiliyoruz. Yine de Hamilton’ı şimdilik uzak tutmayı başarıyor. Tam olarak, tam olarak 2,2 saniyede. 20. turdan itibaren Max, yumuşak zeminde hızını kaybetmeye başlar.

Takımına, daha yavaş bir tempoda koşarken lastikleriyle mücadele ettiğini bildirdi. Pérez, ön koşuculardan pit stop için ilk giren kişidir. Çok yavaş beş saniyelik bir pit stop sırasında yumuşakları sarı duvarlı lastiklerle değiştiriyor.

Meksikalı altıncı sırada tekrar katılır. Bu arada, Hamilton radyoda medyumlarının hala iyi olduğunu bildiriyor. 25. turda Verstappen, 2,5 saniyelik pit stopun ardından bir dizi orta saha için geliyor. P3’te Sainz’ın hemen önünde yuvarlanıyor.

Pérez, yeni lastiklerinde Charles Leclerc’i geride bıraktı. Max radyoya çıktığında mutlu değildir: ekibine vites değiştirmenin düzgün çalışmadığını söyler. Leclerc yeni lastikler arıyor ve yumuşak lastiklere kayış takıyor. Çok geçmeden, Hamilton daha sert bileşik lastiklerle koşmayı tercih etti, görünüşe göre İngiliz tek stoper kullanmayı planlıyor.

Russell liderliği devralır ve ekibine görevini uzatmak istediğini söyler. 35. turda, bir dizi daha sert bileşik lastik için geliyor ve bu da Verstappen’i tekrar liderliğe taşıyor. Takım arkadaşı Pérez şu anda Hamilton’a yaklaşırken, sıkışık stadyum tamamen kaybediyor. Ne yazık ki, DRS’sini meşgul etmek için sürekli olarak yetersiz kalıyor. Kırk turda ilk beşi Verstappen, Hamilton, Pérez, Russell ve Sainz oluşturuyor.

Her iki Mercedes sürücüsü de beyaz duvarlı lastikten memnun değil. Verstappen’in Hamilton’ı uzak tutmakta zorluk çekmemesi şaşırtıcı değil, tıpkı Pérez’in Russell’a yaptığı gibi. Bugün yarıştan ayrılan ilk sürücü Yuki Tsunoda.

Daniel Ricciardo ile karşılaşır ve Daniel Ricciardo aşırı coşkulu bir sollama manevrası yapmaya çalışır. Japon sürücünün sidepodunda, zemininde ve diğer şeylerinde hasarlar var ve arabasını pitlere park etmek zorunda kalıyor. Ricciardo on saniyelik bir ceza ile tokatlandı.

Mercedes sürücülerine lastiğin eninde sonunda kendilerine geleceği söylense de, bu asla gerçekleşmeyecek gibi görünüyor.

Hala on tur kala Max, Hamilton’a karşı on üç saniyelik bir liderliğe sahipken, Pérez Russell’ın dört saniye önünde. Sona ermeden beş tur önce, Sanal Güvenlik Aracı’nın ortaya çıktığını görüyoruz. Alonso’nun arabası yeterince vardı ve pist kenarına park etmek zorunda kaldı.

İspanyol duyulabilir ve görünür mutlu değil. Russell, çok hızlı bir şekilde sona eren Sanal Güvenlik Aracı sırasında içeri girmek istiyor, çünkü zorluklardan bıktı. Ekibi dışarıda kalması konusunda kararlı. Ancak, birkaç tur sonra, bir dizi yumuşak için geliyor. Sainz’daki liderliği serbest bir duraklama için yeterince büyük.

71 turdan sonra Verstappen, Autódromo Hermanos Rodríguez’de damalı bayrağı alan ilk kişi oldu ve Hamilton’a karşı on beş saniyelik bir liderliğe ulaştı.

Bu, şu anda tek bir sezonda şimdiye kadarki en fazla galibiyete sahip olan Verstappen için başka bir rekor. Pérez podyumu tamamlarken, evindeki kalabalık onu şiddetle alkışlıyor. Russell ve Sainz dördüncü ve beşinci en hızlı geliyor.

Vettel Emekli oldu.

Şimdi kutlama zamanı…

Brezilya GP sonrası takımdan açıklama

Yas Marina Pisti Hakkında Bilinmesi Gereken Beş Şey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir