Max Verstappen, Hamilton ile çarpıştıktan ‘Talihsiz’

0

Max Verstappen, Hamilton ile çarpıştıktan sonra Brezilya Grand Prix’sinde altıncı oldu: ‘Talihsiz’

Max Verstappen, Brezilya Grand Prix’sinde altıncı oldu. Max, starttan sonra üçüncü sıradaydı ve ilk güvenlik aracından sonra yeniden başlatmada Lewis Hamilton’ı geçmeye çalıştı.

Her iki sürücü de bir araya geldi ve Max yeni bir ön kanat için pite girmek zorunda kaldı ve bu da onun hemen arkaya düşmesine neden oldu. Olaydan sonra tekrar ilk ona girmeyi başardı.

İkinci bir güvenlik aracı dönemi tüm alanı yeniden bir araya getirdi. On bir tur kala Max, P6’ya geri dönebilirdi. Pole pozisyonundan başlayan George Russell, olağanüstü bir yarış çıkardı ve Formula 1 kariyerindeki ilk zaferi elde etti. Lewis Hamilton, Mercedes adına partiyi ikinci sırada tamamladı. Carlos Sainz podyumu tamamladı.

Yarıştan sonra Max, Hamilton ile olan olay hakkında şunları söyledi: “Biraz talihsizdi. Dışarıya çıkmaya çalıştım ve bana yer açmaya niyeti olmadığını gördüm, bu yüzden ikimiz de gittik ve ön kanat hasarım vardı.

Günün sonunda, zaten çok yavaştık, bu yüzden yapabileceğimiz fazla bir şey yoktu. Yükselmeye çalıştık ama çok fazla lastik aşınması yaşadık.”

Hollandalıya göre, Hamilton ile olan olay için Verstappen’e beş saniye ceza verildi, bu doğru değildi: “Beş saniyelik cezaya katılmıyorum, ama sonunda, gerçekten bir fark yaratmadı.”

Verstappen’e göre Max, önündeki sürücülere yaklaşabilen güvenlik aracı sayesinde altıncı sırada bitirmesini sağladı: “Muhtemelen güvenlik aracı sayesinde bir veya iki ekstra yer alabildik, ancak altıncı veya sekizinci gerçekten bir fark yaratmıyor.”

São Paulo’daki Autodromo José Carlos Pace’de sezonun sondan bir önceki Grand Prix’sinin başlangıcında hava sıcak ve güneşli. Max, hafif hayal kırıklığı yaratan bir sprint yarışından sonra P3’ten başlıyor, hem Mercedes’in hem de George Russell’ın ve Lewis Hamilton’ın arkasında.

İlk dördü yumuşak lastiklerle başlarken, Charles Leclerc, P5’ten başlayarak, orta hamurlu lastiklerdeki ilk sürücü oldu. Max, startta lider Russell ve Hamilton’ın arkasında üçüncü sıradaki yerini koruyor.

Sergio Perez, P5’te Lando Norris’in arkasında dördüncü sırada yer alıyor. Orta sahada Daniel Ricciardo, sekizinci sırada Kevin Magnussen ile çatışıyor. Danimarkalı sürücü, lastik bariyerlerine giren Ricciardo’nun yanına geri gidiyor.

Her iki sürücü de araçlarından zarar görmeden çıkar ve yarıştan emekli olan ilk sürücü olur. Güvenlik aracı konuşlandırıldı.

Yedinci turda saha serbest bırakılır. Verstappen, yeniden başlatmada tetikte ve birinci virajın dışında Hamilton’ı geçmeye çalışıyor. Sürücüler daha sonra ikinci virajda çarpışıyor.

Max ön kanadının bir kısmını kaybeder ve yeni bir tane almak için pitlere gelmek zorunda kalırken, Hamilton sekiz pozisyona geri döner. Yedinci virajda Charles Leclerc, Lando Norris’i dışarıdan geçmeye çalışıyor.

McLaren sürücüsü, Ferrari’nin arkasına dokunuyor ve Leclerc’in dönmesine ve lastik bariyerlerine girmesine neden oluyor. Monegasque ön kanadını kaybeder ancak pitlere geri dönebilir.

Hem Verstappen hem de Norris, olaylardaki rollerinden dolayı beş saniye ceza aldı. Verstappen, yeni bir ön kanat için pite girdikten sonra P17’de, P18’de Leclerc ise arkasında yer alıyor.

Russell lider, onu Perez ve Sainz takip ediyor. Hamilton’ın aracındaki hasar küçük görünüyor ve birkaç tur içinde P4’e geri döndü.

Perez, ilk üçe giren ve 24. turda pit stop yapan ilk sürücü. Bir tur sonra Verstappen de pitlere giriyor. Beş saniyelik cezasını alır ve orta hamurlu lastiklerini bir dizi yumuşak lastikle değiştirir. Max, on yedinci sırada piste geri dönüyor. İlk ona geri dönmesi için 41. tura kadar geçmesi gerekiyor.

Hamilton, P2 adına Perez’i 45. turda geçiyor. İngiliz şimdi takım arkadaşının arkasında. Verstappen, 49. turda üçüncü pit stopu yaptı. RB18’inde yeni bir yumuşak lastik seti bulunan Hollandalı, on birinci sırada piste geri dönüyor.

53. turda Lando Norris, McLaren’ını onuncu virajda pistin kenarındaki teknik sorunlarla durdurmak zorundaydı. İngiliz, yarıştan çekilmek zorunda kalan üçüncü kişidir.

Bunu bir güvenlik arabası takip ediyor ve tüm alanı tekrar bir araya getiriyor. Russell hala lider, onu takım arkadaşı Hamilton, P3’te Perez ve P10’da Verstappen takip ediyor.

On bir tur kala güvenlik aracı geri dönüyor. Max, P9 için Vettel’i geçerken, Russell Hamilton ve Perez’in önünde liderliğini koruyor. Yumuşak lastiklere sahip Ferrari’ler, hala orta lastiklerde olan Perez’e baskı yapıyor.

Sainz, 63. turda Perez’i geçerken, Leclerc bir tur sonra onun örneğini takip ediyor. Alonso ayrıca Perez’i geçerek Meksikalıyı Verstappen’in önüne koyar. Max, Perez’den çok daha hızlı ve P6 için 67. turda takım arkadaşını geçiyor.

Max, Alonso’ya yaklaşır, ancak Verstappen’in yarışı altıncı sırada bitirdiği İspanyol’u geçmek için kıl payı kısa bir süre kalır. Liderlikte, George Russell ilk Formula 1 zaferini aldı.

Bu aynı zamanda Mercedes’in bu sezonki ilk galibiyeti. Lewis Hamilton, gümüş oklar için bir-iki yapar. Sainz ve Leclerc’in Ferrari’leri P3 ve P4’te yarışı bitirirken, Ferando Alonso iyi bir beşinciliğe ulaştı. Sergo Perez, P7’de Red Bull Racing takım arkadaşının arkasında yer alırken, Esteban Ocon, Valtteri Bottas ve Lance Stroll ilk onu tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir